Jak dobře znáte kratom a jeho druhy dodávané na trh

Kratom je oblastní název fermentovaných listů velmi vysokého tropického stromu, jehož výška přerůstá jedenácti podlažní bytový dům. Jeho přirozenou domovinou jsou deštné tropické pralesy Malajsie, Kambodži, Indonésie, Thajska, Vietnamu a Filipín. Kratom obsahuje látky, které stimulují organismus k lepšímu soustředění a duševní či fyzické výkonnosti, ovšem není to bez rizika. Neuvážené užívání kratomu může přerůst až v drogovou závislost, s podobnými příznaky, jako u opiátů. Proto je třeba v první řadě upozornit na tuto skutečnost každého, kdo jej chce užívat častěji a pravidelně. Nebezpečná je zejména kombinace s některými syntetickými léky a s alkoholem.

tropická krajina

V současné době je prodej kratomu v České republice povolen, ovšem podstatné je uvědomění, že jeho užívání by mělo mít upravený rámec a mělo by být postaveno na základě zdravého selského rozumu. Ostatně, toto se týká nejen kratomu, ale i konzumace alkoholu, kávy a kofeinových nápojů či cigaret s obsahem nikotinu.

deštný prales

Druhy kratomu – jestliže máte zájem kratom vyzkoušet, anebo si jej pořídit čistě ze zvědavosti a mít jej doma jako exotickou kuriozitu, doporučujeme seznámit se s jeho druhy, které se na trhu objevují.

Kratom se rozlišuje především podle barvy fermentovaných listů a podle způsobu zpracování (fermentace) na zelený, bílý, žlutý a červený. Každý z nich vykazuje odlišné účinky na organismus, například zelený se hodí spíše pro podporu paměti a tvořivých schopností, bílý posiluje fyzickou výkonnost, žlutý schopnost soustředit se na přijímání nových informací a červený je považován za nejsilnější a vhodný spíše pro toho, kdo se s tímto fenoménem již blíže seznámil.

Ať už si vyberete jakýkoli druh fermentovaných listů, nezapomínejte, že jeho užívání je nutné nebrat na lehkou váhu a s dávkováním to nepřehánět, tak, jak to platí pro všechny ostatní legálně dostupné alkaloidy.