Jaký květináč vybrat pro pokojové i venkovní rostliny?

Pěstujete na balkóně, na terase, zahradě či v bytě květiny? Pak jistě květiny i pravidelně přesazujete. Jak vybrat vhodný květináč a podle čeho se řídit?

Jaký květináč vybrat pro pokojové i venkovní rostliny?

Milovníci rostlin vědí, že květináč je velmi důležitý a vybrat jej je někdy docela věda. Podle čeho ideální květináč pro rostliny vybrat? Rozhoduje více faktorů, zejména se musíte řídit podle velikosti, podle počtu rostlin a také je rozhodující to, zda budete květiny pěstovat venku nebo uvnitř. V zásadě ale platí, že všechny květináče lze umístit jak do interiéru, stejně tak i do exteriéru. Jen pozor na konkrétní místo. Některé květináče nejsou tolik odolné a mohou ztrácet nejen svou estetickou hodnostu, ale i funkčnost například vlivem deště, slunce nebo větru.

květináče v bytě

Pozor i na maličkosti

V dnešní době jsou velmi oblíbené ratanové květináče, proutěné nebo i dřevěné květináče, které ale patří k těm méně odolnějším, a dost taky mohou prosakovat. Vždy si tedy dejte pozor na to, jaké druhy rostlin v nich chcete pěstovat. Rostliny, které potřebují více vláhy, sázejte spíše do keramických, betonových nebo klasických plastových květináčů. U nich vám nebude hrozit riziko prosáknutí, což zejména v bytě může být velkým problémem. Keramické květináče jsou velmi vzhledné, praktické a těžké, takže i větší rostliny se v nich dobře usadí a nehrozí, že se květináč převrhne. Plastové květináče jsou rovněž odolné, dobře se udržují a samozřejmě patří i k těm nejlevnějším variantám, navíc jsou k dostání ve všech možných barvách a velikostech. Plastové květináče velké oceníte jak v interiéru, tak i venku na zahradě či na balkoně.

přesazování květin

Jakou vybrat velikost?

Jestliže si budete chtít vysadit více rostlin do jednoho květináče, volte spíše podlouhlý truhlík, aby měly rostlinky místo. Květináče jsou vhodnější pro sázení rostlin po jednom, jen do těch větších můžete usadit například dvě menší rostlinky. Obvykle je stejně nutné květiny pravidelně přesazovat tak, aby měly místo a měly prostor pro růst. Vždy je ale dobré rovnou vybírat o něco větší květináč, velkou spoustu rostlin totiž skutečně není tolik nutné přesazovat každý rok.