Má úroveň vzdělání vliv na společenské uplatnění člověka?

V lidech již dlouho převládá představa, že vyšší vzdělání je zárukou toho, že se budeme mít lépe. Mělo by znamenat lepší šanci na dobře placené zaměstnání, lepší společenské uplatnění a také orientaci ve společnosti. To jsou také důvody, proč prakticky všichni rodiče chtějí, aby jejich dítě mělo vysokou školu. Když se však nad celou věcí zamyslíme, zjistíme, že to není až tak docela pravda. Samozřejmě, určitý základ v realitě to má, avšak rozhodně to není tak pevné tvrzení, jak bychom si rádi mysleli. Je zde totiž hned několik háčků.

 

společné učení

 

Například vysoká škola nám rozhodně negarantuje pohodlné zaměstnání s vysokým platem. Zde totiž záleží na vystudovaném oboru a na tom, po čem je zrovna na trhu práce poptávka. Je faktem, že šikovný vyučený řemeslník si nakonec může vydělat mnohem víc než absolvent s vysokoškolským diplomem, o jehož obor není v současné době zájem.

 

Zde by se samozřejmě dalo říct, že v podstatě stačí se při rozhodování o tom, na jakou školu půjdeme, podívat, jak žádaní jsou absolventi daného oboru. Problém je však v tom, že potřeby trhu se velmi rychle mění. To, po čem byla poptávka před čtyřmi či pěti lety, se může značně lišit od toho, co je požadováno nyní. A je jasné, že na tyto změny nejde pružně reagovat.

 

police plné knih

 

Máme tu tedy dvě možnosti. Jednou je studovat žádaný obor a doufat, že žádaným zůstane až do vašeho vystudování, nebo studovat to, co vás baví, a doufat, že se po skončení školy nějak uplatníte, ať už v dané profesi nebo v jiné.

 

Ani jedno z řešení není samozřejmě ideální. Je však pravdou, že některé z oborů se ukázaly jako dlouhodobě žádanější, než jiné. Ty jsou pak tou nejlepší volbou, pokud chceme hrát na jistotu. Ovšem, jak již bylo řečeno, nic nám nezaručí, že zaměstnání najdeme. A očekává se, že s rostoucí inflací se bude situace i nadále zhoršovat, neboť zaměstnanci si nebudou moci dovolit mít tolik zaměstnanců. A to bude běžní občané rozhodně pocítí.