Půjčky nejsou samozřejmost


S penězi je život vždycky jednodušší než bez peněz. To je známá skutečnost. Stejně jako je známo, že kdyby někdo z nás nikdy žádné peníze neměl, zřejmě by neobstál. Protože kdyby někdo neměl možnost si to potřebné koupit, byl by odkázán jen na život z toho, co by ostatní vyhodili jako nepotřebné, a to by nemuselo stačit ani k zajištění holé existence. A tak se každý snaží, aby peníze měl. Aspoň v minimálním nepostradatelném objemu, přičemž je ale samozřejmostí, že se nikdo nezlobí, má-li jich víc než dost.

americké dolary

My lidé už jsme tedy přišli na nejeden způsob, jak se k penězům dostat. Někdy je to způsob legální a chvályhodný, někdy akceptovatelný, někdy pochopitelně ale i nezákonný. A je jasné, co bychom v zájmu svém i v zájmu ostatních lidí měli preferovat. Především bychom si měli peníze vydělávat smysluplnou prací, v horším případě bychom si je měli půjčovat tak, abychom zvládali takto získané půjčky splácet, a nezákonnému přicházení k penězům bychom se měli vyhýbat.

Ale to nejchvályhodnější, tedy výdělek související s prací, nám někdy bohužel nestačí. Někdy si vyděláváme málo, někdy se dokonce ocitneme i bez práce a téměř bez příjmů, a to nás pak dotlačí třeba i k úvahám o dočasném alternativním řešení, jímž jsou půjčky. A často dospějeme přímo k přesvědčení, že už bez nějaké té půjčky nevyžijeme. A začneme se tedy po nějaké shánět.

americké dolary

Ale čím končí v mnoha případech shánění půjčky? Tím, že žadatele sice vyslechnou a třeba i posoudí jeho žádost, ale pak mu pomoci odmítnou. Což má svoji logiku, protože finanční ústavy usilují o to, aby se jim peníze také vracely. A ne každý člověk to zvládne zaručit.

Nejlépe se pak ručí a tedy i nejspíše uspěje u nebankovní hypotéky. Protože se americká hypotéka bez registru spojuje se zástavou nemovitosti a taková záruka je jistotou splacení. A tak někdy žijeme i díky nebankovním hypotékám. A nemusí to být špatná volba.