Stres vám zhorší průběh ošetření u zubního lékaře

Je dobře známo, že vystresovaní lidé jednají mnohdy zbrkle a neuváženě, a že podnikají taková rozhodnutí, co jim spíše přitíží, než aby problém vyřešila. Jedním z typických příkladů je reakce na očekávané ošetření v ordinaci zubního lékaře. Nenajde se snad nikdo, kdo by se k zubaři přímo těšil, maximálně snad dívka jménem Dáša z písně Ivana Mládka ze sedmdesátých let minulého století, co jedla cukroví, a kdy kontakt se zubařem nakonec skončil sňatkem.

zubní ordinace

Těšit se k zubaři rozhodně nemusíte, ale to neznamená, abyste se přímo klepali strachy, co si na vás vymyslí. Současné metody zubních lékařů vychází z co nejmenší bolestivosti, a proto jsou lokalizovaná místa zákroku lokálně znecitlivěna, a tudíž není důvod k obavám z hrůz, které by se mohly přibližovat středověkému mučení. Obávat se lékaře není třeba, ale respekt byste z něj mít měli a řídit se také jeho radami, co se týče prevence a životního stylu. Co zubům nejvíce škodí, a co by vám zřejmě zkušený zubař v zubní ordinaci v Praze poradil?

kartáček na zuby

Zanedbávání hygieny – toto vám potvrdí kde kdo, přesto se zubní hygiena mezi lidmi často podceňuje. Jde především o pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor mezizubními kartáčky či dentální nití. Zejména prostory mezi zuby jsou velmi náchylná na usazování zubního plaku, a ten pak bývá příčinou vzniku zubního kamene, obnažení dásní a případné paradentózy.

Nejen sladkosti – již malým dětem se vysvětluje, aby nejedly mnoho bonbónů a dortíků, že si zkazí zuby. Rafinovaný cukr je totiž silně kyselinotvorný a způsobuje paseku v celém těle, podobně jako výrobky z bílé mouky nebo alkohol. Proto se doporučuje konzumovat celozrnné obiloviny, více luštěnin a ořechů a samozřejmě ovoce a zeleninu.

Stres – stresu se snažte vyhýbat, jinak vám ze života udělá peklo. Je to jedna ze zásadních příčin veškerých chorob, a to si mnoho lidí vůbec neuvědomuje. Nechcete-li se stát obětí moderní doby a podlehnout předčasnému stárnutí a civilizačním chorobám, věnujte eliminaci stresu velkou pozornost.