Vytápění rodinného domu


Zateplení

U velké části rodinných domů nemáme možnost být napojení na dálkové vytápění teplárny jako je tomu u panelových domů ve městě. To znamená, že si musíme vytápění zařídit sami a také se o něj starat. Důležité je zvolit vhodný výkon zdroje tepla, protože když bude nízký, tak nám bude zima a když přehnaný, tak škrtit kotel nedává smysl hned z několika důvodů.

Moderní dům

Velký vliv při výpočtu potřebného výkonu má zateplení, protože únik tepla vnitřní prostor výrazně ochlazuje. Jestliže máte tedy starší nemovitost, tak je vhodné ji nechat změřit termokamerou. Snímky z ní Vám totiž odhalí, kde je únik tepla největší a Vy se podle toho můžete rozhodnout, do jakého zateplení investujete. Takovým základem je fasáda, okna a dveře. Dnes se již běžně setkáme také s pěnovým zateplováním střechy, protože teplý vzduch má snahu stoupat vzhůru. Investovat do zateplení se vyplatí, protože díky němu ušetříme každým rokem dost peněz za vytápění.

Tepelné čerpadlo

Možností vytápění je hned několik, přičemž při volbě toho vhodného musíme zvážit v jakém stavu je naše nemovitost, jaký výkon potřebujeme, kolik práce jste schopni do topení věnovat a tak dále. Třeba do staršího rodinného domu s horším zateplením je vhodný kotel na tuhá paliva, protože nám díky němu bude skutečně teplo. Akorát ty bez zásobníku musíme obsluhovat, takže je potřeba pravidelně přikládat. Když si navíc budeme třeba sami řezat a štípat dříví, tak to bude stát jisté úsilí a čas.

dům s komínem

Oproti tomu do dobře zateplené nemovitosti můžeme pořídit tepelné čerpadlo a zkombinovat ho s fotovoltaikou, protože teplého čerpadlo obsahuje kompresor poháněný právě elektřinou a její spotřeba závisí na tom, kolik a jestli ušetříme. Tepelná čerpadla Olomouc těchto zařízení již zkonstruovala spoustu takových systémů, takže Vám rádi poradí a zodpoví i složitější otázky.