Firemní krach
U podnikání bohužel musíme počítat s tím, že přináší řadu nástrah, takže bychom měli být dobře připravení. To znamená mít na firemním účtu jistou rezervu, abychom dokázali při velkém poklesu příjmů přežít a otočit tento stav do plusových čísel. Bohužel i když se budeme dost snažit, tak to nemusí dopadnout dobře. V takovém případě je zapotřebí řešit insolvenci, abychom minimalizovali dopady neúspěchu.
Když máme třeba pár dní po splatnosti, tak ještě nejsme považováni za firmu v likvidaci. Ta nastává při dlouhodobé https://www.investujeme.cz/clanky/dlouhodobe-investice-jake-nastroje-vyuzit/ neschopnosti splácet pohledávky, a navíc splňuje podmínku, že dluhy jsou větší než majetek firmy. Jak se to řeší? Jestliže už podnikání nelze zachránit, tak přichází fáze zpeněžení, kdy se snažíme z toho, co zbylo vytřískat co nejvíce peněz. Dluhy však jen tak nezmizí, protože je budeme muset splatit, a to třeba přes splátkový kalendář. Přes tohle období není snadné se dostat, ale musíme to vydržet a klidně potom začít zase s čistým štítem.
Půjčení financí
Když vše splatíme, tak bychom si mohli říct, že celá tahle kapitola už je za námi. Ono tomu však úplně tak není. Problém je totiž v tom, že když nesplácíme své závazky, tak jsme zapsání do rejstříku dlužníků. Ten je tu z prostého důvodu. Instituce, které pracují s penězi jako jsou banky totiž od svých klientů, jímž půjčí peníze potřebuji tuto částku zpět plus úroky, aby měli na čem vydělávat.
Záznam v rejstříku je pro ně tedy velkým vykřičníkem, který jim říká, že klient možná nebude plnit své závazky, takže odnětí dají mnohdy ruky pryč. Jsou však i lidé, kteří insolvenci vyřešili, nyní mají stabilní příjem a chtěli by si vzít hypotéku. Pro ně je rozhodně vhodná hypotéka po insolvenci, protože zde sice také do rejstříku nahlíží, ale jsou vůči svým klientům mnohem tolerantnější. Vykoupeno je to vyšším úrokem, takže se sami musíte rozhodnout, zda do takové nabídky jít.